Featured

6/recent/ticker-posts

Ilie Bolojan a fost revalidat în funcția de președinte PNL cu 1769 voturi

Moțiunea pentru candidatura lui Bolojan a obținut 1.769 de voturi Ilie Bolojan a fost reconfirmat în funcția de președinte al PNL. Rezultatul votului:Total delegați prezenți 1.886 Total voturi neexprimate 44 Total voturi exprimate 1.842 Total voturi pentru 1.769 Total voturi anulate 73 Liberalii se mută la sediul PNL din Modrogan unde va avea loc prima şedinţă în noua formulă, validată de votul Congresului.



A început numărătoarea voturilor S-a încheiat votul, a început numărătoarea voturilor. De asemenea, PNL anunță că Biroul Permanent Național se va întruni la ora 15.30, la sediul din Aleea Modrogan 1.
Presedintele PNL, Ilie Bolojan (C), participa la Congresul Extraordinar al Partidului National Liberal, organizat la Romexpo in Bucuresti, duminica, 21 iunie 2026. IOANA PADURARU / MEDIAFAX FOTO A început votul A început votarea lui Ilie Bolojan la președinția PNL. Votarea se face pe buletine de vot.









PNL a votat iar să nu guverneze cu PSD. Ultimatum pentru Gruparea Veştea


Liberalii au mai votat la Congres ca PNL să își mențină decizia de a nu mai face coaliție cu PSD.

Robert Sighiartău spune că dacă cei din Gruparea Veştea nu îşi dau demisia până luni, vor fi excluşi din partid.

Sighiartău i-a menţionat pe Lucian Bode, Rareş Bogdan, Adrian Veştea, Hubert Thuma şi Alina Gorghiu, care „au încălcat statutul partidului în mod repetat”.


Imediat după Congres va avea loc un Birou Permanent Național al PNL, au spus surse politice pentru Gândul.

Robert Sighiartău: „AUR-ismul e copilul PSD-ismului care își va devora părintele”


Robert Sighiartău, candidatul la funcția de secretar general:

„PSD are la vârf marionete după care se ascund oameni foarte puternici pe care Ilie Bolojan i-a deranjat. PSD-ismul a fost prezent în PNL până astăzi. Ai crezut că pot înlocui votul popular cu jocurile de culise și aranjamentele la masa verde. Anularea alegerilor prezidențiale se datorează oamenilor care au crezut că se câștigă alegerile la masa verde”.


Oana Gheorghiu: „Când pui în discuții privilegii, ajungi pe o listă neagră”


„Pentru cei care nu mă cunoașteți, sunt Oana Gheorghiu, parte din sistemul ONG-ist, «soroșist» și «neomarxist» care, după cum spun unii, a venit să pună stăpânire pe PNL”, a spus Oana Gheorghiu, în discursul său de la Congres.

„Sunt o luptătoare. Nu fug de deciziile grele. Am decis să vin alături de dumneavoastră la greu, nu când a fost ușor. Acum un an, dacă mi-ar fi spus cineva că voi urca pe scena unui congres al PNL, aș fi spus că nu mă cunoaște deloc. Unii mă știu de la protestele pentru o justiție cu ochii acoperiți. Nu am căutat funcții sau privilegii, am venit să fac bine. Am acceptat o poziție în Guvern pentru că am găsit în Ilie Bolojan ceea ce dumneavoastră deja știți: un om cinstit, un om care dovedește prin rezultate, nu prin promisiuni. Ce am găsit în mandatul meu? Companii ale statului transformate în pușculițe și planuri copy-paste, ca tema unui elev leneș. Am văzut cine plătește: omul care se trezește dimineața, merge la muncă și plătește taxe fără să i se mulțumească. Am aprins lumina în unele cămări în care era întuneric”, a adăugat ea.

Bolojan: „Ne-am asumat redresarea României într-un moment critic”


Mesaj de susţinere pentru Ciucu:

„Am deplină încredere pentru Ciprian şi sunt alături de el. Merită solidaritarea şi susţinerea noastră. Respect, Ciprian!”, a spus Ilie Bolojan, în discursul său de la Congres.





Ilie Bolojan: „Nu reglăm conturi, dar cerem o alegere”

„PNL trebuie să aibă niște uși batante, care să fie deschise în ambele sensuri, și pentru cei care vor să ni se alăture, dar și pentru cei care vor să iasă. Cine nu vrea să fie alături de noi, cine trădează partidul și deciziile sale, cine complotează pe sub masă așa cum s-a întâmplat toate zilele astea împotriva partidului, nu mai poate rămâne cu noi. Nu mai e loc de întors. Astăzi nu dăm pe nimeni afară. Nu reglăm conturi, dar cerem o alegere. E un lucru de bun simț. Fiecare poate alege dacă este pe direcția partidului și respectă deciziile, sau dacă nu există o demisie de onoare, dacă e onoare. Dar n-am văzut-o. Așa fac oamenii serioși”, a spus Bolojan.




PNL a modificat statutul partidului

Congresul a aprobat cele două derogări pentru Oana Gheorghiu și Dragoș Pîslaru, cu o singură abținere. Tot cu o abținere au fost adoptate modificările la Statutul PNL.




Ciprian Ciucu îl acuză pe premierul desemnat că e omul “sistemului”


Ciprian Ciucu, unul dintre cei mai apropiați susținători ai lui Ilie Bolojan, a spus că în campania pentru București s-a confruntat nu doar cu adversari politici externi, ci și cu o contracampanie venită din interiorul PNL.

„Am câștigat alegerile în București împotriva voinței sistemului. Am fost puțini, foarte puțini, împotriva tuturor. Ne-am bătut cu PSD-ul, ne-am bătut și cu USR-ul, m-am bătut cu AUR și cu televiziunea lor. M-am bătut cu trădătorii de astăzi din PNL”, a declarat Ciucu.

Acesta a susținut că unii liberali ar fi investit bani în campania împotriva sa. Afirmațiile nu au fost însoțite, în discurs, de nume sau probe prezentate public, fiind formulate ca acuzații politice.

„Da, acum pot să o spun sus și tare și pot să o spun liber. Ne-au trădat, au băgat bani mulți în contracampania mea”, a spus primarul Capitalei, în fața delegaților PNL.

Ciucu a mers mai departe și a afirmat că inclusiv șeful statului ar fi avut un rol în campania împotriva sa.

„Până și șeful statului a făcut un clip împotriva mea. Și ăsta e adevărul”, a declarat Ciprian Ciucu.

Ciucu a sugerat că aceleași grupuri care îl susțin pe Adrian Veștea ar fi implicate și în ceea ce el a numit „o operație specială” îndreptată împotriva sa. Vezi AICI

„Aceiași oameni care îl împing astăzi pe Adrian Veștea să formeze un guvern sunt aceiași oameni care au pregătit o operație specială căreia astăzi trebuie să-i fac față. Și o să vin cu detalii”, a spus Ciucu.

Primarul Capitalei a prezentat dosarul și atacurile politice drept parte a unei confruntări mai ample între PNL și „sistem”. Acesta a spus că partidul a fost atacat tocmai pentru că a început să-și recâștige independența.

„Partidul nostru își regăsise sufletul. Partidul nostru își regăsise independența. Iar acest lucru, pentru ei, nu era acceptabil”, a mai spus Ciucu.




Theodor Stolojan: „PNL a promovat și a acționat cu consecvență pentru dezvoltarea, modernizarea României”


Fostul lider liberal Theodor Stolojan:

„• Trebuie să fim mândri în îndelungata existență a Partidului Național Liberal. Partidul Național Liberal a promovat și a acționat cu consecvență pentru dezvoltarea, modernizarea României.
• Ne dorim cu toții, ca și în viitor, Partidul Național Liberal să rămână aceeași forță politică relevantă pentru modernizarea și dezvoltarea României.
• Partidul Național Liberal, în peste 150 de ani de existență, cu excepția perioadelor de dictatură din România, a luat aceste decizii pentru dezvoltarea României, bazându-se întotdeauna pe realitățile din economie, din societatea românească și pe contextul internațional al fiecărei perioade în care Partidul Național Liberal a acționat.
• Viitorul se construiește prin deciziile pe care le luăm astăzi și îmi exprim convingerea că astăzi vom lua deciziile potrivite, bune, pe care le așteaptă România, pentru ca să continuăm ceea ce Partidul Național Liberal a făcut întotdeauna, modernizarea și dezvoltarea României”.



Vasile Blaga, fost președinte PNL: „Am organizat Congresul pentru că de ceva timp PNL e sub asediu”


Fostul președinte PNL Vasile Blaga spune că acest congres nu a fost organizat pentru o persoană sau împotriva oricărei alteia, nici pentru orgoliul cuiva, ci pentru că „de ceva timp PNL e sub asediu”.

„Aș vrea să fiu de la început foarte clar – Noi nu am organizat astăzi acest Congres pentru o persoană, nu l-am organizat nici împotriva vreunei persoane, nici pentru a gâdila orgoliul cuiva. L-am organizat pentru că de ceva timp PNL e sub asediu. Vedeți că e atacat dreptul nostru de a decide în propriul nostru partid, ne e atacat statutul, ne este atacată autoritatea. Sigur nu e ușor, dar aici nu este vorba de sciziuni, aici este vorba de un test – cine este liberal adevărat, cine ține la acest partid și vrea să îl onoreze în sală și nu vrea să își bată joc de el – acela este în sală. O mână de oameni folosesc partidul în nume personal. Au fost momente grele. Am constituit și reconstruit organizații, am fost în campanii, dar un lucru este clar, dragi liberali, cine nu respectă principiile partidului, acel partid nu mai e partid, e o mână de oameni care umblă după funcții”.




Orban: „După 5 ani mă întorc acasă”


Ludovic Orban are un discurs apaludat intens de liberali:

„Bine v-am găsit dragi liberali, după 5 ani mă întorc acasă, chiar dacă în calitate de invitat, sper că mă veți primi printre voi. Vă cer scuze pentru ce am spus despre conducerea PNL. Și deciziile pe care le am luat. Vă rog să mă iertați, nu a fost rea voință. Chiar dacă nu am fost în PNL, în inima mea a fost PNL”. Mai multe detalii AICI




Lorand Antal (UDMR): „Soluția pentru stabilitate e dispoziția la compromis”


Senatorul UDMR Lorand Antal a spus că a venit „cu gânduri bune”.

„Un gând este că prezența noastră a UDMR aici la Congresul PNL reprezintă normalitatea, acea normalitate în care reciproc mergem la congresele noastre, ne respectăm unii pe ceilalți și punem umărul la consolidarea democrației. Erau vremuri când PNL a considerat că nu își dorelte consolidarea democrației și și-a ales alți parteneri. Acum nu sunt aici. Noi am mers mereu puțin supărați, dar numai cu gânduri bune. Am cunoscut perioade și în care UDMR și PNL au lucrat împreună, au consolidat democrația. Avem nevoie de curaj și asumare politică. Soluția pentru stabilitate e dispoziția la compromis, căutarea parteneriatelor politice sănătoase și poate redefinirea unui nou proiect de țară, cu deziderate clare și care să nu rămână doar pe foaie, cum a pățit odată România pas cu pas”, a mai spus el.

Trimiteți un comentariu

0 Comentarii