Featured

6/recent/ticker-posts

Mesaj din PSD pentru USR, în pline negocieri politice. „Nu vă mai săturați, USR-iștilor, să blocați această țară? Să o sabotați? Să vă bateți joc”

Deputatul PSD Mihai Fifor avertizează că absența unui guvern stabil de peste șase săptămâni reprezintă, în opinia sa, 'adevărata vulnerabilitate strategică' a României. El subliniază că, în timp ce capitalele statelor aliate își stabilesc prioritățile pentru Summitul NATO de la Ankara, România consumă timp și energie într-o criză politică internă care o îndepărtează de agenda internațională.



„De peste șase săptămâni, însă, Bucureștiul este preocupat aproape exclusiv de formarea unui guvern și de convulsii politice interne. Exact în perioada în care capitalele aliate își stabilesc prioritățile pentru Ankara, România consumă timp și energie într-o criză politică prelungită desprinsă total de agenda internațională și de interesele țării. Aceasta este adevărata vulnerabilitate strategică. Nu pentru că întârzie doar decizii interne, ci pentru că reduce capacitatea României de a-și promova și apăra interesele într-un moment în care se negociază viitoarea arhitectură de securitate a Europei.

În timp ce aliații își consolidează pozițiile și construiesc compromisuri, Bucureștiul rămâne captiv în propriile blocaje politice dâmbovițene”, a transmis Fifor.

Fifor a transmis un mesaj și pentru USR.

„Nu vă mai săturați, USR-iștilor, să blocați această țară? Să o sabotați? Să vă bateți joc, în cel mai josnic mod, de români? Poate ar fi cazul să înțelegeți că joaca voastră cu destinele românilor trebuie să înceteze.

Faceți și de această dată ceea ce știți voi mai bine: blocați.

Când România are nevoie de stabilitate, voi produceți haos. Când România are nevoie de soluții, voi creați probleme. Când România are nevoie de un guvern, voi schimbați regulile și inventați noi pretexte.

Vă somăm să încetați sabotarea formării rapide a unui guvern funcțional! Ajunge!


PSD constată că Acordul Politic premergător desemnării prim-ministrului, solicitat de președintele României și agreat de principiu de toate partidele parlamentare pro-occidentale, este subminat cu bună știință de USR.

Pretențiile inacceptabile și inaplicabile ale USR mențin România în actuala criză politică, cu efecte importante în plan economic și social.

România nu poate avea în următoarele șase luni un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, condus de un premier de dreapta, iar apoi un guvern monocolor PSD. Țara are nevoie de stabilitate și predictibilitate guvernamentală pentru menținerea ratingului de țară și pentru controlul costurilor de finanțare.

Pretenția „rotativei” USR este, în realitate, un tertip meschin prin care schimbă permanent condițiile negocierii pentru a face imposibilă ajungerea la un acord. În spatele acestor artificii se ascunde aceeași disperare de a obține funcții și sinecuri. Nimic mai mult.


Eschivele USR nu au nicio legătură cu realitatea economică și socială a României și nu urmăresc rezolvarea problemelor românilor. Ele servesc exclusiv unor calcule politice înguste și unor interese de partid.

PSD participă cu toată buna-credință la discuțiile necesare încheierii unui Acord Politic asupra obiectivelor fundamentale și strategice ale României și și-a asumat responsabilitatea guvernării, acordând mandat președintelui PSD să formeze guvernul în cazul nominalizării sale de către președintele României.

Opriți-vă, USR-iștilor! Ajunge! Ați distrus destul. Ați blocat destul. Ați sabotat destul. Nu mai puneți interesele voastre de gașcă înaintea intereselor unei țări întregi. Lăsați România să aibă un guvern. Lăsați România să meargă înainte.

PSD solicită tuturor partidelor și parlamentarilor responsabili să nu se joace, din motive meschine, cu dezvoltarea țării și cu traiul zilnic al românilor, care depinde de existența unei guvernări cu puteri depline”, a transmis Mihai Fifor.

Trimiteți un comentariu

0 Comentarii