Mircea Badea a spus vineri că „orice USR-ist merită să ia contact cu justiția independentă”, comentând protestul anunțat în Piața Victoriei din aceeași zi, scrie r3media.ro.Realizatorul TV a remarcat dubla măsură a celor care-i acordă prezumția de nevinovăție lui Ciprian Ciucu, în ancheta DNA: nu au procedat la fel cu cazul altor politicieni aflați în situații asemănătoare.
„Din punct de vedere moral, domnul Ciucu merită tot ce poate fi mai rău. Adică orice userist, în opinia mea, și nu numai userist, dar orice progresist, orice hashtagist, orice tefelist, orice rucsacist și trotinestist merită să ia contact direct și nemijlocit cu justiția independentă. Absolut că da. Ne spune domnul Ciucu că dânsul sau i-au cerut unii bani în numele lui. Și? Ca să aplic grila useristă, asta îl face absolut vinovat. Remeş nu era acasă când i-au trimis unii niște cârnați. Remeş, având fermă de porci și a făcut pușcărie, din cauza asta. Știm asta?”, s-a întrebat Badea la Antena 3 CNN.
Jurnalistul a spus că cei care au beneficiat, ani de zile, de acest sistem, acum ajung să se plângă de el. Badea a afirmat că toată clasa politică s-a predat sistemului care controlează justiția, cu excepția lui Liviu Dragnea.
„Știți de ce la au că sistemul ăsta securist jegos, care este peste partid, de mult peste partid și care conduce justiția așa zis independentă, serviciile conduc, totuși, justiția în România. N-am mai avut nevoie să vie la pușcărie ca pe vremea lui Băsescu, când a venit Iohannis, că toată lumea s-a predat.
Iohannis a parcurs cei 10 ani de, de nesimțire în gălată, fără niciun fel de opoziție reală, pentru că toată lumea s-a predat. Singurul care nu s-a predat în vremea respectivă și l-au și băgat la pușcărie, evident, că n-a mai fost nevoie să mai bage pe alții. A fost Dragnea.Meritând, din punct de vedere moral, să beneficieze de toată abjecția pe care care au susținut-o. Că acuma e împotriva lor, că nu mai sunt cu establishmentul. Asta e. Establishmentul atunci le dă una peste bot. N-am niciun fel de îndoială”, a continuat Mircea Badea.
Ziaristul consideră că sistemul a dorit să arate ceva, prin inculparea lui Ciprian Ciucu. Badea a făcut o aluzie la SRI.
„Deci, nici nu contează, în opinia mea, dacă domnul Ciucu e sau nu vinovat. Să zicem că e. Hai să zicem, să zicem. Presupunem cazul. Bă, că a luat bani de la nu știu ce Gigei pentru nu știu ce. Faptul că vine DNA ul, bă, nu cu două săptămâni înainte, nu cu o lună după ce se întâmplă, ce avem, adică, ca să l belească pe unul dintre principalii opozanți ai, e, nu că este evident, e ostentativ. Este demonstrativ. Adică, vreți cârpoc, vă dăm cârpoc.
Vă băgați mințile în cap sau vă dăm cârpoc. Dar eu n-am nici aici n-am ce să îndoială să am. Păi nu, că e vinovat, că e nevinovat, și dacă e. Era și acu o lună, era și peste două săptămâni, sau peste o altă lună. La fel de vinovat era.
Faptul că s-a întâmplat acum, treaba asta, a venit sistemul, ăla adevărat, securist și a zis: Avem un plan. Acesta este planul. Văd că unii nu sunt conform planului. Cârpoc, cârpoc, cârpoc, cârpoc. Asta se întâmplă. S-a întâmplat, nu o dată, nu de două ori, nu de zece ori, nu de o sută de ori, ci de o mie de ori s-a întâmplat. E ușor să fii șmecher când sistemul securist te susține, ca să zic.
Ce ușor e să fii șmecher. Ei, hai să vedem, câte șmecherii ești când nu te mai susține. Când, uite, s-au aliniat stelele de pe umeri altfel și patria a priori (motto-ul SRI – n.r.) îți trage”, a mai declarat realizatorul TV.
0 Comentarii