Ștefan Popescu spune că miza reală a întâlnirii Nicușor Dan – Erdogan de la Istanbul este sublinierea ideii că securitatea României nu poate fi gândită fără Turcia. Într-un clip publicat pe canalul său de Youtube, Popescu explică de ce președintele României s-a dus la Istanbul pentru a se întâlni cu omologul său turc.
Deși la prima vedere ar putea părea o întâlnire pentru a marca achiziția corvetei „Contraamiral August Roman”, în realitate, este recunoașterea faptului că România are nevoie de o relație mai apropiată cu Turcia, cel mai puternic actor din regiune. „România și Turcia sunt două state la Marea Neagră, indiferent de orientările ideologice, de preferințele diplomatice. Turcia reprezintă pentru România partenerul inevitabil. Mai mult, în condițiile transformărilor actuale ale sistemului internațional, valoarea acestui parteneriat crește de la o zi la alta. Organizația Tratatului Atlanticului de Nord traversează o perioadă de redefinire, Uniunea Europeană, de asemenea, chiar dacă este mai puțin vizibilă.
Astfel, relațiile din vecinătate capătă o importanță crescândă. Turcia este singura putere regională care combină masa critică militară, poziția geografică excepțională, autonomia strategică necesară pentru a influența direct echilibrele de putere din Marea Neagră. Mai important decât atât, Ankara dispune de capacitatea de a vorbi simultan și cu Moscova, și cu Kievul, sigur, unii dintre noi privesc acest lucru cu suspiciune, nu?
Limitele sunt mari, intelectuale. Dar în realitate, această capacitate reprezintă un avantaj strategic al Turciei important. Fără aceste capacități de dialog, este posibil ca infrastructurile energetice offshore turcești să fi avut aceeași soartă pe care au avut-o conductele Nord Stream 1”, a spus Popescu.
O alianță România – Turcia – Ungaria – Italia?
În opinia analistului, de la parteneriatul cu Turcia s-ar putea pune bazele unei înțelegeri mai largi.
„Parteneriatul româno-turc ar putea reprezenta baza unui format regional mai amplu. Un asemenea cadru ar putea include Italia, actor mediteraneean major pe flancul sudic european, și Ungaria, actor central european cu interese crescânde în regiunea extinsă a Mării Negre și cu relație excepțională cu Turcia”, a continuat fostul secretar de stat de la MAE.
Ștefan Popescu speră că planificatorii strategici de la București nu vor ignora ceea ce este imposibil de evitat: geografia.
„Summitul NATO de la Ankara din luna iulie oferă Turciei oportunitatea de a pune Marea Neagră pe agenda discuțiilor alianței. În acest sens, ceremonia de predare a corvetei desfășurată la nivel de șef de stat de astăzi are o semnificație politică aparte.
Ea compensează parțial faptul că Turcia nu a fost asociată unor inițiative regionale precum formatul București 9, știut fiind faptul că dacă există un stat capabil să împingă transformarea Mării Negre dintr-o simplă anexă strategică a altor dosare geopolitice, într-un subiect notabil, acela este Turcia. Și tocmai aici se află adevăratul sens al vizitei lui Nicușor Dan.
Nu în nava care intră în serviciul forțelor navale române, ci în recunoașterea, chiar implicită, a faptului că securitatea României la Marea Neagră nu poate fi gândită fără Turcia. Iar în politica externă, doamnelor și domnilor, geografia are obiceiul de a avea ultimul cuvânt”, a încheiat Ștefan Popescu.
0 Comentarii