Premierul desemnat, Adrian Veștea, a discutat aproximativ o oră cu liderul AUR, George Simion, la sediul AUR. La final, Adrian Veștea a anunțat că merge în Parlament să ceară votul de învestire, semn că a bătut palma cu liderul AUR și va avea voturile necesare să treacă Guvernul.
”Am discutat cu George Simion despre măsuri economice și I-am asigurat de toată disponibilitatea noastră, cu toate măsurile care pot fi suportate de bugetul de stat să fie implementate. Este în interesul României ca toate măsurile economice bune să fie implementate. În această seară vom merge la învestire și vom solicita parlamentarii care în decursul acestor zile despre programul de guvernare, le vom cere un vot de încredere.”, a anunțat Adrian Veștea.
În paralel, George Simion a transmis: „În această seară, la sediul AUR a venit premierul desemnat de Nicușor Dan, împreună cu câțiva dintre miniștrii propuși, ai Apărării și Energiei. Eu cred că este un pas spre normalitate ca al doilea partid politic din Parlament să fie consultat și întrebat. Avem restricții din partea președintelui României care ne fac să nu luăm în calcul un vot pentru învestire. Nicușor Dan a spus în data de 6 mai că nu este de acord cu un guvern din care să facă parte AUR. Totodată, considerăm că există niște catalogări potrivit cărora noi nu am fi prooccidentali. Așteptăm clarificări de la Nicușor Dan. Dacă se va porni la o altă nominalizare și dacă va fi propus un om pe care l-am văzut rezonabil astăzi, săptămâna aceasta România trebuie să fie condusă, nu se poate așa ceva. Înainte de orice întrebare, vreau să vă spun că în țară se trăiește greu. AUR nu e parte a problemei, e parte a soluției. Am vrut să oferim, așa cum colegii mei au spus de nenumărate ori, premier propus de AUR, vrem să luăm parte la o guvernare. Suntem o forță politică constituită conform legii în România”, a spus Simion.
Liderul AUR a precizat că partidul său nu are ca obiectiv obținerea unor funcții politice sau a unor ministere: „E bine că vedem un prim pas de normalitate (…) Nu exagerăm, nu suntem pretențioși, nu suntem mofturoși. Vrem să scoatem țara din crize. De aceea noi nu am cerut funcții. Nu am cerut funcții, nu am vrut nici, nici ministere”, a adăugat George Simion. Liderul AUR a susținut că partidul său are pregătit „un pachet legislativ care trebuie să treacă de Parlament” și a cerut modificarea unor legi pe care le consideră „nocive”, adoptate în perioada guvernării Bolojan. „Am vrut implementarea soluțiilor despre care AUR vorbește de mult timp și avem un pachet legislativ care trebuie să treacă de Parlament. Totodată, legile nocive care au trecut prin această guvernare Bolojan, din care ei au făcut parte, PSD, PNL, USR, UDMR, trebuie urgent să fie corectate în Parlament”, menționează liderul AUR. „Parlamentul trebuie să redevină iarăși o forță, pentru că noi suntem aleșii poporului. Avem 90 de aleși ai AUR care, iată, acum nu mai sunt extremiști, sunt oameni care dau dovadă de patriotism. Noi putem să dăm dovadă de responsabilitate”, a încheiat Simion.
La sediul AUR a avut loc o întâlnire extrem de importantă între premierul desemnat Adrian Veștea și liderul AUR, George Simion. La final, nici unul dintre cei doi lideri nu a dat un răspuns tranșant privitor la o eventuală înțelegere, dar asta pentru că s-a făcut o înțelegere politică mai complicată. Simion va ”scăpa de sub control” câțiva parlamentari AUR și aceștia vor intra în sală să voteze guvernul Veștea. În funcție de nevoile guvernului Veștea, în sală vor intra suficienți parlamentari AUR și vor vota pentru guvern. Restul vor sta în afara sălii și nu vor vota.
Liderul AUR, George Simion, a anunțat luni seară că formațiunea sa nu ia în calcul, în acest moment, susținerea guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea. Declarația a fost făcută după discuțiile purtate la sediul AUR cu Veștea și o parte dintre miniștrii propuși în noul Executiv.
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat luni că s-ar retrage din funcțiile politice dacă liderul formațiunii, George Simion, i-ar cere să voteze pentru învestirea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care Adrian Veștea poartă negocieri cu AUR pentru a obține sprijinul necesar trecerii Cabinetului prin Parlament. Invitat la emisiunea „Marius Tucă Show” de la Gândul, Petrișor Peiu a fost întrebat ce ar face dacă George Simion le-ar cere parlamentarilor AUR să voteze Guvernul Veștea. „Mă retrag. (Poftiți?) Mă retrag în banca mea. O să învăț văd și eu o lecție la vârsta asta și stau liniștit”, a răspuns liderul senatorilor AUR.
Acesta a precizat însă că nu crede că partidul va ajunge într-o astfel de situație. „Nu cred că se va întâmpla asta”, a adăugat Peiu. Ulterior, într-o intervenție la Antena3 CNN, acesta a spus: „Dacă AUR va vota guvernul Veștea, eu mă voi retrage din spațiul public, nu voi mai apărea. Am avut o înțelegere, eu o respect până la capăt, dar nu pot să înțeleg ce s-a schimbat. Este o mare dezamăgire. Dacă am tot expus, mi-am spus punctul de vedere, dacă punctul lor de vedere este altul. Stau liniștit în bancă, votez ce zice partidul și la finalul mandatului plec acasă. Nu e vorba de nemulțumire, nu e vorba despre supărare. Nu trebuia la vârsta asta să intru eu în politică, asta este!”. ”Eu zic despre mine personal că voi ieși din sală, nu votez acest Guvern și nici nu mă schimb cum bate vântul”, a mai spus Peiu.
George Simion l-a invitat public pe Veștea la sediul formațiunii și a transmis că Guvernul propus nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR dacă nu există un dialog direct înaintea votului. Liderul AUR a susținut că Executivul nu poate obține majoritatea necesară fără sprijinul formațiunii sale și a cerut o întâlnire oficială cu premierul desemnat.
Întrebat dacă a discutat cu președintele Nicușor Dan, înainte de a cere voturile AUR, Adrian Veștea a precizat că el a avut un mandat de negociere pentru formarea Guvernului. Zilele trecute Nicuşor Dan a evitat să răspundă direct întrebat dacă e de acord ca Guvernul să treacă de Parlament cu voturi de la AUR, deși anterior susținea că nu va accepta acest lucru. „Este o discuție care îl vizează pe prim-ministru. Va fi un guvern pro-occidental și va fi un guvern atent cu finanțele și reformele”, a spus el. „Când l-am desemnat, l-am desemnat ca să facă o majoritate. Mai departe o să discutăm”, a mai spus șeful statului.
.jpg)
0 Comentarii