Comentarii

6/recent/ticker-posts

Cine este sportivul care a stabilit un nou record mondial al probei de 100 de metri liber / David Popovici pierde titlul de cel mai rapid înotător din lume

Pan Zhanle, un sportiv chinez în vârstă de 19 ani, a notat duminică, 11 februarie, cele două lungimi de bazin în stil liber în 46,80 secunde, doborând recordul stabilit de înotătorul nostru David Popovici, în 2022, la Roma, de 46,86.

David Popovici a pierdut recordul mondial la 100 de metri liber. Noul record a fost stabilit în cadrul probei de ștafetă de 4×100 m liber, în care sportivul chinez a deschis concursul pentru țara sa, parcurgând cele două lungimi de bazin în 46,80 secunde.

Pan Zhanle este al treilea înotător care coboară sub 47 de secunde la această probă, performanță care a mai fost realizată de David Popovici, cu 46,86 s în 2022, și Caeleb Dressel, cu 46,96 s în 2019, scrie GSP.

Anul trecut, la Jocurile Asiei, Zhanle a fost dezamăgit și a mărturisit: „Cred că am avut o performanță medie, țineam să stabilesc un nou record mondial. E puțin dezamăgitor că l-am ratat la 0,1. Voi continua să țintesc acest record mondial”.

David Popovici a câștigat două medalii de aur la reuniunea Euro Meet din Luxemburg la probele de 100 și 200 m liber. Sportivul a atins și un nou record al competiției în proba de 100 m liber, cu timpul de 48 secunde 01/100.