Preşedintele Forţa Dreptei (FD), Ludovic Orban, a cerut, duminică, în cadrul Congresului Extraordinar al PNL, ca membrii partidului său să revină în formaţiunea liberală. "După cinci ani, mă întorc acasă! Chiar dacă astăzi sunt doar invitat, sunt convins că mă veţi vrea alături de voi pentru că vreau să-mi aduc şi eu modesta contribuţie la ceea ce poate face bun PNL pentru România cu Ilie Bolojan şi cu ehipa lui”, şi-a început Ludovic Orban discursul.
"Daţi-ne voie nouă, liberalilor din Forţa Dreptei, să ne întoarcem acasă pe uşa din faţă şi daţi-ne voie să punem şi noi umărul cu buna noastră credinţă, cu caracterul nostru, cu puterile noastre limitate ca alături de voi, într-adevăr, să arătăm că Partidul Naţional Liberal este partidul care poate să ducă România acolo unde îşi poate dori fiecare dintre români. Daţi-mi voie să vă spun că sunt convins că nu peste jumătate de an, nu peste doi ani, ci peste o lună, noi, toţi cei care suntem membri ai Partidului Naţional Liberal sau vom fi membri ai Partidului Naţional Liberal, atunci când ne vom duce între oameni şi ne vor întreba de unde sunteţi voi, vom spune fără să ne fie jenă, fără să trebuiască să ne plecăm ochii în jos, vom spune cu mândrie că suntem membri ai PNL", a declarat Ludovic Orban.
Liderul Forţa Dreptei şi-a afirmat susţinerea pentru Ilie Bolojan, menționează Agerpres.
"Chiar dacă nu am fost în PNL, inima mea în ultimii cinci ani a bătut pentru Partidul Naţional Liberal şi pentru speranţa că PNL va reveni pe drumul drept, pe drumul pe care, cu adevărat, poate să construiască o Românie puternică, respectată la nivel internaţional, o Românie care să se bazeze pe oamenii de valoare care îşi câştigă în mod cinstit existenţa. (...) Noi, liberalii (...) din Forţa Dreptei, am luat decizia strategică să fim alături de Ilie Bolojan şi de Partidul Naţional Liberal încă din momentul alegerilor pentru Primăria Capitalei şi am fost alături de Ciprian Ciucu în victoria remarcabilă pe care a obţinut-o Partidul Naţional Liberal cu candidatul susţinut de Ilie Bolojan împotriva celor care nu sunt astăzi în sală", a menţionat Orban.
El a salutat decizia lui Ciprian Ciucu de a nu candida pentru vreo funcţie în PNL cu ocazia Congresului şi a precizat că este convins de nevinovăţia primarului general al Capitalei, care este acuzat de fapte de corupţie.
"Sunt convins că pe termen lung Ciprian Ciucu nu numai că nu a pierdut, ci a câştigat şi că îi veţi recunoaşte deciziile extraordinare pe care le-a luat", a mai spus Orban.
"Preşedintele Partidului Naţional Liberal m-a invitat la congres. Astăzi sunt prezent, după 5 ani, în sfârşit, la un congres al PNL, deocamdată în calitate de invitat, dar ca un liberal a cărui inimă bate pentru liberalism şi pentru destinul Partidului Naţional Liberal. În perioada următoare, vom purta negocieri în acest sens. Am discutat de principiu cu preşedintele Ilie Bolojan şi există deschidere atât din partea noastră, liberalii din Forţa Dreptei, cât şi din partea PNL. Noua linie a Partidului Naţional Liberal, noua gândire şi strategie politică mă reprezintă şi sunt convins că pot să pun şi eu umărul, alături de colegii mei, la construcţia serioasă a unui partid liberal", a afirmat Orban cu puțin timp înainte de Congresul PNL.
0 Comentarii