Featured

6/recent/ticker-posts

Pieleanu: . ,,Ditamai partidul, cu atâția inteligenți, nu au fost capabili să negocieze de o luna și ceva, nu se poate să ajungi în situația asta”

Revoltă printre analiștii apropiați de PSD în legătură cu previzibilul eșec al învestirii Guvernului PSD-Veștea. Marius Pieleanu, un colaborator vechi al conducerilor PSD, a acuzat că ”ditamai partidul, cu atâția inteligenți, că sunt, nu îi știți dvs., nu au fost capabili să negocieze de o luna și ceva, nu se poate să ajungi în situația asta”.




”Guvernul Veștea nu are voturile necesare. Ditamai partidul, cu atâția inteligenți, că sunt, nu îi știți dvs., nu au fost capabili să negocieze de o luna și ceva, nu se poate să ajungi în situația asta, cu zece miniștri PSD să îi expui în situația asta”, a declarat Pieleanu la Antena 3.

Liderul AUR, George Simion, a declarat luni că parlamentarii partidului nu vor vota Guvernul condus de premierul desemnat Adrian Veștea dacă votul de învestitură va avea loc în cursul serii. Simion a apărut după câteva zile de absență din spațiul public, absența asa alimentând speculațiile privind alimentarea cu voturi de la AUR a susținătorilor lui Veștea.

Simion a afirmat că AUR este dispus să discute, dar numai dacă Adrian Veștea își asumă transparent nevoia voturilor partidului pentru susținerea Cabinetului.

„Dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm la sediul partidului pe domnul Veștea, îl așteptăm pe Nicușor Dan să spună public dacă voturile AUR sunt bune sau nu. Să spună Nicușor Dan dacă parlamentarii AUR sunt extremiști. În AUR nu există trădători. Fac apel la Veștea să-și depună mandatul sau să amâne votul și să vină să discutăm”, a declarat George Simion.




AUR anunță că va ieși din sală dacă votul are loc luni seară

George Simion a spus că, în cazul în care votul de învestitură va avea loc luni seară, parlamentarii AUR vor părăsi sala.

„Diseară, dacă va exista un vot pentru această guvernare, cu un premier care nu a venit să ne ceară susținerea, a zis să o facem noi din patriotism, dar trebuie să ne aducă argumente. Dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de voturile AUR”, a afirmat liderul AUR.

El a susținut că mai mulți parlamentari ai formațiunii ar fi fost abordați pentru votul lor.

„Am primit mesaje multe de la colegii mei care au fost abordați din diferite părți ale eșichierului politic pentru votul lor, într-un sens sau altul. Li s-au promis avantaje”, a spus George Simion.

Liderul AUR a afirmat că partidul său rămâne consecvent deciziei stabilite anterior în conducerea formațiunii.

„Noi suntem o formațiune care, odată ce stabilește, și am stabilit în Biroul Național de Conducere de marțea trecută, atitudinea pe care o avem la vot, dacă votul este diseară, atitudinea noastră este de a ieși din sală”, a declarat Simion.



Apel către Adrian Veștea

George Simion i-a cerut premierului desemnat Adrian Veștea să își depună mandatul sau să amâne votul și să vină la discuții cu AUR.

„Fac apel și la domnul Veștea să-și predea mandatul, pentru că nu va trece. Nu va avea 233 de parlamentari, nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală. Îl aștept diseară până la ora 20.00 la sediul nostru”, a spus liderul AUR.

Simion a afirmat că Adrian Veștea ar mai fi avut discuții cu reprezentanți ai AUR la Vila Lac.

„A mai avut discuții cu colegii noștri la Vila Lac, a discutat cu domnul Murad, care i-a spus că sunt necesare măsuri pentru antreprenoriatul românesc”, a declarat George Simion.




„Este nevoie de AUR”

Liderul AUR a susținut că, din declarațiile publice ale ultimelor zile, rezultă că voturile partidului sunt necesare pentru formarea noului Guvern.

„Țara trece printr-un moment foarte, foarte complicat. Prin cea mai mare criză, în primul rând economică, socială și politică din ultimii 35 de ani. Este nevoie de reconciliere națională. Și, din câte am tot ascultat posturile de televiziune în ultimele zile, este nevoie de AUR”, a spus Simion.

El a făcut trimitere și la votul dat de parlamentarii AUR pentru moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Bolojan.

„Pentru a scoate țara din criză, pentru a scăpa de Bolojan, asta este morala pe care am tot auzit-o. Programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat și, din acest motiv, AUR, prin toți cei 90 de parlamentari, a votat împotriva guvernării Bolojan și guvernarea Bolojan nu mai este la putere”, a declarat George Simion.

Acesta i-a cerut lui Ilie Bolojan să plece de la Palatul Victoria.

„Nu știu de ce nu a avut decența domnul Bolojan să plece din Palatul Victoria. Îi solicit ca astăzi să dea dovadă de decență, să respecte democrația din România și să părăsească Palatul Victoria, pe care, începând cu data de 5 mai, îl ocupă abuziv”, a afirmat liderul AUR.



Simion invocă anticipatele și suspendarea lui Nicușor Dan

George Simion a afirmat că AUR își menține opțiunea pentru alegeri anticipate în lipsa unui dialog politic real.

„Prioritățile noastre politice, așa cum le-am tot repetat în ultimele săptămâni, dar le reiterez: pentru a ieși din criză, atâta timp cât nu există dialog, sunt alegerile anticipate”, a spus Simion.

El a adăugat că, dacă AUR continuă să fie catalogat drept partid extremist, în timp ce i se solicită voturile pentru susținerea unui guvern, formațiunea ar putea declanșa procedura de suspendare a președintelui Nicușor Dan.


„Dacă va continua în acest stil în care doar unii sunt buni și alții nu sunt buni, dar vrem voturile lor, suspendarea lui Nicușor. Însă suntem dispuși să punem umărul transparent la scoaterea României din criză, la eliminarea persoanelor și acțiunilor nefaste care duc România spre prăpastie”, a declarat George Simion.

Liderul AUR a susținut că formațiunea sa nu este responsabilă pentru situația actuală.

„Nu membrii AUR au contribuit la prăpastia în care România a ajuns, ci exact cei care se luptă acum pentru putere și ne cer votul așa, din oficiu cumva”, a afirmat Simion.

George Simion a spus că partidul său rămâne pe linia anunțată anterior, de opoziție totală.

„AUR a avut dreptate în tot ceea ce am spus. Și în aceste zile se adeverește că aceasta este situația. AUR rămâne fidel poporului român. Noi suntem coerenți, suntem consecvenți în acțiunile pe care le-am anunțat. Acțiunile parlamentare, acțiunile politice din decembrie 2025: opoziție totală, opoziție națională”, a declarat George Simion.

El a reiterat că Adrian Veștea trebuie să discute direct cu AUR dacă dorește susținerea partidului.



„Îl aștept pe domnul Veștea până diseară, la ora 20.00, la sediul formațiunii noastre, pentru a discuta ceea ce vrea să facă pentru țară”, a mai spus liderul AUR.


Trimiteți un comentariu

0 Comentarii