Petrișor Peiu, prim-vicepreședinte AUR, a anunțat luni seara că se retrage din prim-planul vieții publice, dacă AUR decide să susțină Guvernul Veștea. Peiu a anunțat anterior insistent că niciun parlamentar AUR nu va vota Guvernul Veștea. „Mă retrag din prim-planul vieții publice, stau în banca mea. Noi am avut o înțelegere. Mi-am spus punctul de vedere. Dacă altul este punctul de vedere, stau liniștit în bancă, votez ce spune partidul. Sigur nu voi mai apărea în public”, a declarat Petrișor Peiu la Antena 3.
Prim-vicepreședintele AUR a adăugat că ia în calcul și renunțarea la funcția de lider al senatorilor AUR. „Probabil o să renunț la poziția de șef al senatorilor AUR”, a mai spus Petrișor Peiu. ”Nu trebuia la vârsta asta să intru în politică”, a mai spus Peiu. Prim-vicepreședintele PSD Victor Negrescu a cerut pe 19 mai ca niciun partid pro-european/pro-occidental să nu colaboreze sub nicio formă cu AUR, pe care l-a catalogat drept ”extremist”. După doar o lună, lideri ai PSD și Veștea merg la liderul AUR, George Simion, pentru a cere voturi să-și treacă guvernul de Parlament.
Negrescu a declarat, pe 19 mai, pentru Mediafax, că PSD nu va face guvern cu AUR şi nici nu va susţine o formulă guvernamentală bazată pe voturi primite de la AUR.
Negrescu: Clasa politică trebuie să revină la o linie roşie de demarcaţie clară
Victor Negrescu a susţinut că este nevoie de o delimitare clară faţă de orice colaborare cu partidele pe care le consideră extremiste.
„Clasa politică trebuie să revină la o linie roşie de demarcaţie clară şi de respingere a oricărei colaborări cu aceste partide”, a afirmat europarlamentarul PSD.
El a caracterizat AUR drept „un partid extremist, cu derapaje anti-democratice” şi a acuzat formaţiunea că promovează o agendă „anti-europeană şi anti-occidentală”, care ar putea afecta fondurile europene şi investiţiile străine în România.
Negrescu: Nu există niciun scenariu prin care PSD ar face guvernarea împreună cu AUR
Europarlamentarul PSD a exclus categoric orice colaborare guvernamentală între PSD şi AUR, fie prin participare comună la guvernare, fie prin susţinere parlamentară.
„Nu există niciun scenariu prin care Partidul Social Democrat ar face guvernarea împreună cu AUR sau cu voturi primite de la AUR”, a declarat Victor Negrescu.
Acum, negocieri umilitoare cu AUR
Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat luni că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, în contextul negocierilor pentru obținerea voturilor necesare învestirii Guvernului.
Veștea a afirmat că își asumă dialogul cu orice formațiune politică reprezentată în Parlament, pentru a pune capăt crizei politice.
„Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion”, a transmis Adrian Veștea.
Premierul desemnat a susținut că, într-o criză politică majoră, dialogul cu partidele votate de cetățeni este necesar.
„Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este, cred, obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a mai transmis Adrian Veștea.
Reamintim că președintele Dan a exclus, în mai multe rânduri, posibilitatea să gireze un guvern format cu ajutorul AUR. „În situația ipotetică în care PNL sau PSD vor veni la mine și vor spune: vrem un guvern minoritar cu susținerea partidului AUR, eu nu voi fi de acord cu asta”, a spus președintele pe 24 aprilie.
Anunțul vine în contextul în care Guvernul Veștea are nevoie de 233 de voturi pentru învestire, iar AUR a anunțat că nu va susține Cabinetul dacă votul are loc luni seară, în lipsa unei discuții directe cu premierul desemnat.
Anterior, surse politice au declarat pentru aktual24.ro că Adrian Veștea și liderii PSD iau în calcul să meargă la sediul AUR pentru a negocia susținerea Guvernului Veștea, așa cum a solicitat George Simion.
PSD ar fi decis deja să amâne votul pentru învestirea Guvernului Veștea. Votul era programat pentru ora 21.30.
Sorin Cîmpeanu, propus pentru funcția de ministru al Apărării în Guvernul Veștea, a fost întrebat luni dacă nu este „ciudat” ca viitorul Executiv să fie învestit cu voturile unui partid care s-a opus legii privind contracararea dronelor Rusiei.
Cîmpeanu a răspuns că, în actualul context politic, trebuie analizată varianta care poate asigura funcționarea unui Guvern și a subliniat că voturile sunt ale unor parlamentari aleși.
„Cu riscul de a vă supăra sau mânia, care este varianta mai bună? Am înțeles ce nu trebuie să facem, are cineva idee ce trebuie să facem?”, a declarat Sorin Cîmpeanu.
El a afirmat că susținerea parlamentară trebuie privită prin prisma componenței actuale a Legislativului.
„Sunt voturile celor aleși în Parlamentul României”, a spus Cîmpeanu.
Deputatul PNL Lucian Bode a anunțat luni după-amiază că premierul desemnat Adrian Veștea nu are încă cele 233 de voturi necesare pentru învestirea Guvernului. Bode, membru al grupării anti-Bolojan, a mai sugerat că nu are nimic împotrivă ca Veștea să meargă la sediul AUR să ceară voturi, așa cum a solicitat George Simion.
Întrebat dacă Adrian Veștea va merge la sediul AUR pentru a cere voturi, Lucian Bode a spus că important nu este locul în care au loc discuțiile, ci obținerea unei majorități parlamentare.
„Domnul Veștea are obligația de a face tot ce îi stă în putință să treacă Guvernul”, a declarat Lucian Bode.
El a afirmat că premierul desemnat trebuie să identifice voturile necesare pentru învestirea Cabinetului.
„Eu nu știu unde trebuie să meargă, dar trebuie să găsească 233 de voturi ca Guvernul să treacă. Nu locul în care se întâlnesc este important, ci să găsească 233 de voturi. (…) Eu știu că au fost în această perioadă multe discuții, la sedii de partide, în alte locuri”, a spus Bode.
Întrebat dacă Veștea are numărul de voturi pentru a trece guvernul, Bode a răspuns: ”Acum nu avem voturile”.
„Nu am pus etichete”
Întrebat dacă AUR este un partid extremist, Lucian Bode a spus că nu a folosit astfel de etichete la adresa formațiunilor politice.
„Niciodată nu am pus etichete, nu am spus niciodată despre unul sau altul că este extremist”, a afirmat Lucian Bode.
0 Comentarii